Kadir Gecesi Hakkında İbret Verici Bir Olay

Kadir Gecesinin Mucizesi: Hayatımız Mahvolmuştu, Çok Şükür Kurtulduk

Bu şaşkınlık verici olayı bize aktaran okurumuz, ismini gizli tutmamızı istedi, bu yüzden okurumuzun ismini yazmıyoruz:

“Ben, 25 yıllık evliyim, ellerinizden öper 3 oğlum 1 de kızım var. Ben size bu mesajı yazmak istedim, çünkü Kadir Gecesinin mucizesini herkesin bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yaşadığım olay, gerçekten de şaşırtıcı ve bir o kadar güzel. Anlatayım:

Kocam, normalde dindar biriymiş ve namazına niyazına düşkün biriymiş, fakat biz evlendikten sonra namazı bıraktı ve kendini kaybetti. Bir müddet sonra içkiye başladı ve eve geç saatlerde gelmeye başladı.

Onun bu durumu benim içimi yakıyordu, çünkü o zamanlar hem maddi durumumuz kötüydü hem de oğlumuz yeni dünyaya geldiğinden onun stresi vardı. Eşim, sanki dünya güllük gülistanlıkmış her şey yolundaymış gibi hayatına devam ediyordu. Hem çalışmıyor, hem de oradan buradan bulduğu üç beş kuruşla içki içiyordu.

Bize babam bakıyordu, babam da olmasaydı kim bilir ne hallere düşerdik. İşte o sıralarda eşimin kumara da başladığını fark ettim, tabi beynimden vurulmuşa döndüm. Ben açıkçası eşimden bu kadarını beklemiyordum, yakında düzeleceğini düşünüyordum.

O sıralar, Kadir Gecesine bir hafta falan kalmıştı ve ben bir namaz sonrasında içli içli ağlayarak Allah’a yalvarıp bize bir yol göstermesini istedim. O akşam, yatsı namazını kılıp oğlumu yatırdım ve oğlumla birlikte ben de uyumuşum.

Tabi akşamları oğlumla birlikte uyuyorduk ve oğlum henüz 2 yaşındaydı, ben yalnız uyumaktan aşırı derecede korkuyordum ama hayırsız kocam, gece yarısında sarhoş bir şekilde eve geliyordu.

İşte o gece uyuduğumda bir rüya gördüm, daha doğrusu rüyamda bir ses bana şöyle dedi:

“Kocanı kumar borcu dolayısıyla öldürecekler, bunu önleyebilirsin.”

Bu sesi tam 7 defa üst üste duydum ve uyandığımda hâlâ o ses, kulaklarımda yankılanıyordu. Aradan birkaç saniye geçmedi, kapı gürültülü bir şekilde çaldı, öyle ki oğlum da uyandı ve ağlamaya başladı.

Kadir Gecesinin Kurtarıcı Mucizesine Tanık Olduk

Gelen kocamdı, yüzü gözü kan revan içindeydi, bana, beni öldürecekler, diyordu. Neden diye sorduğumda sadece kumar diyebildi.

Kocamın kanlarını sildim, onu yatağa yatırdım ve uyumasını istedim, tabi bu arada oğlumu da susturup yeniden uyuttum. Kocama, Allah büyüktür, inşallah bize de bir kapı açar dedim ve birlikte yatağa girdik.

Birlikte uzanırken, bir saat falan önceki ses aklıma geldi, bu, nasıl olabilirdi, ben eşimi nasıl kaldırabilirim ki, diye düşünmeye başladım. Tam bu düşüncelere dalmıştım ki, aynı sesi bir kez daha duydum, bu kez şöyle diyordu:

“Kadir Gecesi, mucizelerin yaşandığı bir gecedir, sen de mucize yaşamak istiyorsan Kadir Gecesini ihya etmelisin!”

Bu sesi yine 7 kez duydum ve uyandım, fakat uyandığımda bir şok daha yaşadım çünkü kocam da aynı sesin kendisine aynı cümleleri söylediğini anlattı.

İkimiz de şaşkındık ama Allahu Teâlâ’nın bize merhamet edeceğini de biliyorduk. Bu sesi 7 gün boyunca duyduk ve her duyduğumuzda da uyanıp birbirimize baktık.

Çok şükür Kadir Gecesi geldiğinde eşimle birlikte o geceyi sabaha kadar, dua, niyaz, vird ve ibadetle geçirdik. Sabah namazını da eda ettikten sonra uyuduk. O gece, aynı ses, bize şunları söyledi:

“Allah’ın merhameti yücedir, artık O’nun yolunu asla terk etmeyin, aksi takdirde kendinize zulmetmiş olursunuz. Kurtuldunuz, artık doğru yoldan ayrılmadığınız sürece koruma altında olacaksınız.”

Kocamla yine göz göze geldik, çünkü aynı sözleri o da duyup uyanmıştı.

Sonrasında gerçekten Kadir Gecesinin onlarca mucizesine şahit olduğumuz ilginç olaylar yaşadık: Kocam iş buldu, borcunu kapattı, içki ve kumarı tamamen bıraktı, namaza başladı, maddi gelirimiz oldukça arttı, bir ev aldık, iki oğlumuz daha oldu, bir araba aldık, bir kızımız oldu, bir ev daha aldık, birçok kişiye iş imkânı sağladık…

Şimdilerde herkese Kadir Gecesinin faziletini ve bereketini anlatıyorum, çünkü gerçekten de Kadir Gecesi, bizim hayatımızı kurtaran muhteşem bir vesile oldu. Lütfen bu olayı insanlara anlatırken benim ismimi ve nerede oturduğumu yazmayın.”

Evet, bir okurumuz Kadir Gecesi hakkındaki yaşadıklarını ve mucizevi görüşlerini bu şekilde aktarıyor.

Aslında bu olay, sadece bir kişinin yaşadığı münferit bir olay değil, bize gelen mesajlar içerisinde Kadir Gecesinde yaşanan yüzlerce mucizevi olaya şahit olmak mümkün. Nasip olursa buna benzer yaşanmış olayları ilerleyen yazılarımızda size aktaracağız.

Kadir Gecesi Nedir?

Bu mübarek gece, yüce kitabımız olan Kur’an-ı Azimüşşan’ın Cebrail Aleyhisselam tarafından Peygamber Efendimiz Aleyhissalatu Vesselam’a indirilmeye başlandığı gecedir. Yani Kadir Gecesi, Kur’an-ı Kerim’in nazil olmaya başladığı gece olarak bilinir. Kur’an-ı Kerim’de bulunan Kadir Suresi de bu konuya değinir ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu anlatır.

Bakara Suresi’nin 185. ayet-i kerimesi, Kur’an-ı Kerim’in Ramazan ayında indirildiğini beyan eder, bu nedenle biz müslümanlar Kadir Gecesinin Ramazan ayında olduğunu biliriz.

İlginizi Çekebilir: Peygamber Efendimizi Dilinden Bebekler İçin Nazar Duası

Kadir Gecesi Ne Zamandır?

Aslında bu mukaddes ve bin aydan hayırlı olan gecenin Ramazan ayında olduğu kesin olduğu hâlde hangi gün olduğu kesin değildir. Fakat bu gecenin Ramazan-ı Şerif’in son günlerinde olduğu, özellikle de tek günlerde aranması gerektiğine dair rivayetler vardır.

Bu rivayetlere istinaden İslâm alimleri, Kadir Gecesinin, Ramazan-ı Şerif’in 27. gecesi olduğuna yönelik fikir beyan ederler. Fakat bu gecenin Ramazan-ı Şerif’in 21. veya 23. veya 25. veya 29. gecesi olma ihtimalini de düşünmek zorundayız.

Bu çerçevede, biz Müslümanlar olarak özellikle Ramazan ayının bu günlerini ihmal etmeden bol bol ibadet ve zikre ayırmak zorundayız. Ancak bu şekilde Kadir Gecesinin feyzinden yeterince istifade etmiş oluruz.

Peygamber Efendimiz Kadir Gecesini Nasıl İhya Ederdi?

Aslında, yukarıdaki açıklamalarımıza şunu da eklemek durumundayız: Aslında Peygamber Efendimiz Aleyhissalatu Vesselam’a Kadir Gecesi ile alakalı sorulan sorulardan anladığımız gerçek şudur:

Peygamber Efendimiz, ümmetini daha fazla ibadete ve niyaza teşvik etmek için onlara bu gecenin tam vaktini söylemiyordu. İnsanlar, daha fazla ibadet etsinler ve Allah’ın feyzinden daha çok istifade etsinler diye bu gecenin tarihini bilerek gizliyordu.

Fakat bazı kişiler, Peygamber Efendimizin dahi, bu mukaddes gecenin kesin tarihini bilmediğini ifade ederler.

Peki, en güzel örnek olan Hazret-i Muhammed (sav) bu mübarek geceyi nasıl ihya ederdi?

Bir gün Âişe annemiz, Resûlullâh’a: “Ey Allah’ın elçisi! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu anlarsam o gece nasıl dua edeyim?” diye sormuş, O da: “Şu duayı oku.” buyurmuştur:

“Allahım! Sen affedicisin, cömertsin. Affetmeyi seversin. Beni de affet.” (Tirmizî, Daavât, 84)

Biz, Müslümanlar da Yüce Peygamberi örnek alarak bu gecede, özellikle bu duayı okumalı ve bol bol tevbe istiğfar ederek geceyi ihya etmeye çalışmalıyız.

Eğer hayatınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız varsa artık mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Kenzül Dua Kitabı'nın mucizesine tanık olacaksınız.

Şuraya tıklayıp Kenzül Dua Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız. Daha bunlar gibi yüzlerce hayret verici yorum var:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir