Eski Sevgiliyi Unutmak İsteyenler İçin Harika Bir Yol Haritası

Eski Sevgiliyi Unutmak için Zihni Kanalize Etmek

Konu eski sevgiliyi unutmak olunca, insan zihninin ön plana çıktığını ve devreye girdiğini görmek oldukça rahattır. Çünkü insan zihni, hakikaten unutma konusunda oldukça başarılı bir potansiyele sahip ve bu konunun adeta uzmanıdır.

Konu ile ilgili Freud’un bastırma savunma mekanizması da oldukça ilginç verilere sahip olmasına rağmen bu konu gündem dışı bırakılabilir ve zihni kanalize etme yöntemine başvurulabilir.

Şöyle ki:

Zihni kanalize etme olarak tarif ettiğimiz yöntem, kişinin eski sevgilisi ile ilgili düşüncelerini başka bir noktaya yönlendirmesi esasına dayanır. Yani sen eski sevgilini unutabilmek için onunla ilgili herhangi bir düşünceye kapıldığın anda, bu düşüncelerini farklı bir noktaya kanalize etmeye çalışmalı ve bu yönlendirme neticesinde eski sevgilinin hatırasından kurtulmalısın.

Zihni yönlendirme mekanizması, eski sevgiliyi unutmak için oldukça kullanışlı ve işlevsel bir mekanizmadır, fakat doğru kullanıldığında ve doğru adımlar atıldığında işe yarayacaktır.

Bunun için sana tavsiyem şudur: Eski sevgilin her aklına geldiğinde onun yerine daha olumlu ve daha pozitif düşüncelerle kendini meşgul etmeye çalış ve bu meşguliyet ile beynini ve zihnini doldurma gayreti içerisinde ol.

Eski Sevgiliyi Unutmak için Eski Hatıralar

Eski sevgilisini unutmak isteyenlerin önündeki belki de en önemli engellerden birinin “eski hatıralar” olduğunu söylemek son derece mantıklı olacaktır. Çünkü eski hatıralar, eski sevgilinin hatırasını canlı tutan ve onun unutulmasına engel olan bir işleve sahiptir.

İşte bu nedenle sana tavsiyem şudur: Eğer çevrende ve bulunduğun mekanda eski sevgilini hatırlatan ve onunla ilgili olan herhangi bir anı veya iz bulunuyorsa, o anıları veya izleri tamamen silmeli ve ondan geriye kalan her şeyi çöp kutusuna atmalısın.

Çünkü insan zihni herhangi bir kavramı hatırlayabilmek için onunla ilgili başka herhangi bir kavrama müracaat eder, konumuz eski sevgiliyi unutmak olduğu için şöyle özetleyebiliriz:

Eski sevgilini andıran ve onu hatırlatan herhangi bir eşya veya obje sana eski sevgilini yeniden hatırlatır ve bu, aşk acısını yeniden yaşatacağı için o objelerden ve nesnelerden kurtulup bu hatırlatma fonksiyonunu devre dışı bırakmalısın.

Eski Sevgiliyi Unutmak ve Hüzün Dolu Şarkılar

Şimdiye kadar kendisine ilişki konusunda tavsiye verdiğim ve bu konu ile ilgili kendisini yönlendirdiğim birçok insanın temel sorunlarından biri de eski sevgilisini hatırlatan herhangi bir hüzün dolu şarkı veya şarkılar olmuştur.

Hüzün dolu şarkılar, insanı eski anılara doğru sürükler ve bu eski anılar da büyük olasılıkla eski sevgili ile ilgilidir, işte bu nedenle de hüzün dolu şarkılar insanın eski sevgiliyi unutmak için gösterdiği çabayı sonuçsuz kılar.

Aslında hüzünlü şarkıların eski sevgiliyi unutmak için gösterilen çabayı sonuçsuz kılması dışında, ayrıca hüzün yaratması ve insanın kalbindeki bütün duygusal damarları harekete geçirmesi gibi farklı bir işlevi de vardır.

Çünkü hüzünlü şarkılar kişinin bu atmosferde yaşamasına ve bu sıkıntılı süreçten kurtulamamasına sebebiyet verir ve kişi adeta hüzünlü şarkıların duygusal anaforunda sürüklenip gider.

Rüzgarda savrulan bir yaprak misali bu şarkıların fırtınasına kapılan bir ruh, eski sevgiliyi unutmak için ne kadar çaba gösterirse göstersin, en nihayetinde hezimete uğrar.

Eski Sevgiliyi Unutmak ve Ümidin Yitimi

Kişinin eski sevgilisini unutabilmek için kullanabileceği en etkili ve işlevsel metotlardan birinin de ‘ümidin yitimi” adını verdiğimiz ve insan beyninin çalışma prensipleri ile alakalı olan şu yöntem olduğunu söyleyebiliriz:

İnsan beyni, herhangi bir konuda ümidini tamamen yitirdiğinde o konunun üstüne adeta bir perde çeker ve artık o konu ile ilgili bütün birikimini unutma eğilimi gösterir.

Konuya eski sevgiliyi unutmak açısından yaklaşırsak, şunu söyleyebiliriz:

Eğer eski sevgilini yeniden kazanabilmek adına bütün ümidini yitirirsen ve ondan tam anlamıyla vazgeçersen, zihnine şu direktifi vermiş olursun:

“Bu konu artık kapanmıştır ve mesele tamamen rafa kaldırılmıştır, öyleyse artık onu unut ve bu konuya bir sünger çek.”

Beynin bu direktifi ve talimatı aldığı zaman artık eski sevgilin ile ilgili bütün anıları ve bütün çağrışımları silmeye ve geride bırakmaya, bu konunun üstüne perde çekmeye ve adeta bu konuyu toprak altında gömmeye başlayacaktır.

Bu süreç de oldukça kısa sürecek ve yakın zamanda eski sevgilinle ilgili hatıraların gölgeler ve sisler içerisinde kalmaya başladığını görerek mutlu olacaksın. Fakat bütün bu güzel gelişmelerin yaşanabilmesi için eski sevgilinden tamamen vazgeçmen ve onunla ile ilgili bütün ümidini geride bırakman gerekir.

Eski Sevgiliyi Unutmak için Kararlılık Faktörü

Şimdiye kadar bana ilişki konusunda müracaat eden insanlara verdiğim tavsiyeler arasında belki de en etkili tavsiyelerden birinin de “kararlılık faktörü” olarak tarif ettiğim etken olduğunu söylemem mümkündür.

Kararlılık faktörü, kişinin bir önceki maddede de tarif ettiğimiz gibi zihnine önemli bir direktif vermesini sağlar ve kişi bu direktif neticesinde eski sevgilisini unutmaya başlar.

Kararlılık faktörü, aslında oldukça basit ve kolay uygulanabilecek son derece rahat bir yöntemdir, şöyle ki:

Yapman gereken tek şey beynine eski sevgilini artık geride bıraktığına dair bir talimat vermek olacak, yani bu konuda şöyle bir düşünceye sahip olmalısın:

“Bu konu artık kapandı ve bundan böyle eski sevgili meselesi, üstü örtülen ve kapatılan bir mesele haline geldi. Bu konuyu gündeme getirmek artık havanda su dövmek gibi gereksiz bir uğraş olduğu için, konu ile ilgili herhangi bir şey yapmama gerek yok, çünkü bu husus tamamen kapanmış ve bitmiştir.”

Eğer beynine bu direktifi verebilirsen ve bu talimat doğrultusunda hareket edebilirsen, eski sevgiliyi unutmak için atman gereken en önemli adımlardan birini atmış olacaksın.

Zira beynin bu talimatı aldıktan sonra artık bu konuda kararlı olduğuna kanaat getirecek ve seni kötü düşüncelerden ve aşk acısından uzak tutmak için gece gündüz gayret gösterecektir.

Sana bir tavsiyede daha bulunayım: Bu konuda fazla çabalamaya çalışma; zira sen onu unutmaya çalıştıkça onun aziz ya da sefil hatırası tekrar uyanıp seni rahatsız etmeye devam edecektir. Unutmaya çalışmak, küllenen ateşi körüklemekten farksızdır.

Başka bir benzetme yapacak olursak uykunun gelmediği bir vakitte zorla uyumaya çalışmak nasıl ki daha çok uykunu kaçırırsa… Veya üzerine üşüşen arıları kovmaya çalışmak nasıl sana daha çok saldırmalarına sebebiyet verirse…

Eski sevgiliyi unutma çabaları da başarısızlığa mahkûm olmana sebep olup yaranın daha derinlere inmesine yol açabilir. Peki, öyleyse ne yapmalıyım? Kendi haline bırakın efendim. Kendi haline bırakıp çok ilgilenmeyin.

Eğer hayatınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyaç duyuyorsanız bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nın mucizesine tanık olacaksınız.

Şuraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız. Daha bunlar gibi yüzlerce hayret verici yorum var:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir